Czy PHP jest darmowy?

Język PHP to podstawa architektury większości współczesnych stron internetowych. Od niemal dwóch dekad niepodzielnie dzieli i rządzi. Co zadecydowało o tym niebywałym sukcesie? Licencja

PHP jest tanie!

Język sam w sobie oczywiście nie kosztuje nic. Jednak używanie PHP wraz z MySQL działa dobrze tylko na odpowiednim serwerze, wspierającym te technologie.

Musisz pamiętać, że MySQL to dzieło komercyjne, nastawione na zarobek. To ważne, ponieważ bez niego żadna strona oparta na PHP nie ma obecnie prawa bytu. Jednak bez strachu: istnieją różne wyjątki pozwalające użytkować MySQL bezpłatnie. Jeżeli jednak masz zamiar czerpać zyski z rozwiązań opartych o serwer MySQL, warto postarać się o licencję lub wykupić całe wsparcie techniczne. Koniec końców, może okazać się to bardziej sensowne niż jakakolwiek inna licencja. Przykładowo serwer działający w oparciu o system ASP może wiązać się z dziesięciokrotnie większymi kosztami niż PHP/MySQL.

Jaką to ma licencję?

PHP to oprogramowanie z licencją open source (oprogramowanie otwarte). To gwarantuje, że produkt pozostanie bezpłatny. Czasem mówi się o licencji GPL, czyli Gnu General Public License. Ostatnio całość programu rozpowszechniana jest na podstawie takiej wolnej licencji, wzorowanej na licencji BSD, zaś Zend jest publikowany na podstawie licencji Q Public license.

Możesz czuć się skołowany, ważne jest jednak to, że prawie każdy ma prawo bezpłatnie korzystać z PHP. Tylko niektórzy poniosą koszty, jeśli wchodzi w skład dystrybucji Linuxa, książki bądź innego tworu. Zapłacisz za bezpośrednie dostarczenie programu w najbardziej odpowiedniej formie, zgranej na dysk. Możesz także zarabiać na oferowaniu usług, podejmując ryzyko, którego nie podejmują programiści PHP. Przykładowo możesz gwarantować, że każda kopia będzie broniona przed wirusami, więc to Ty bezpośrednio odpowiadasz przed klientami po ewentualnym ataku.

Zazwyczaj osoby korzystające z open source mogą wybierać między różnymi możliwościami. Zależnie od sytuacji nie będą płacić nic, ponosić niewielkie koszty, jak również wydać górę pieniędzy, ale dostając w zamian świetny serwis.

PHP pozostaje otwarte

Kiedyś wielu miało wątpliwości, czy bezpłatne oprogramowanie będzie odpowiednio długo wspierane i rozwijane. Często takie twory postrzegane były jako coś niszowego lub produkt idealistów.

Te stereotypy nie są już aktualne. Wiele systemów posiada darmowe wersje, czego najlepszym przykładem są przeglądarki internetowe czy programy obsługujące e-maile. Trzeba pamiętać, że koszt programu nie ma nic wspólnego z jego jakością, a to co darmowe bywa naprawdę dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *