PHP – Czym jest, skąd się wziął?

Historia PHP

Język PHP służy do robienia aplikacji sieciowych, zatem jest dedykowany dla webmasterów i programistów stron www.

Pasja pana Lerdorfa

Autorem całego zamieszania jest Rasmus Lerdorf. Pierwszą wersję PHP napisał… dla siebie w 1994 roku. Był to prosty interfejs, pomagający śledzić, kto odwiedza jego stronę osobistą. Po niedługim czasie, odpowiadając użytkownikom, których zaangażował, skompletował pakiet Personal Home Page Tools. (To dość ciekawe, bo współcześnie anagram ten rozwija się: Nazwa języka pochodzi od sformułowania Hypertext Preprocessor) Szybko powstała druga wersja, zwana PHP/FI – potrafiąca również przetwarzać zapytania SQL. W 1997 roku z PHP korzystało już 50 tysięcy stron, co na tamten okres wydaje się liczbą godną szacunku.

Wtedy rozwijanie projektu przekroczyło siły jednego człowieka. PHP zajął się niewielki początkowo zespół, wspomagany przez pasjonatów z całego globu. Warto tu wspomnieć dwóch żydowskich informatyków – Andiego Gutmansa i Zeeva Suralskiego – którzy walnie przyczynili się do stworzenia PHP w wersji 3 i 4. Pod koniec 1998 roku PHP czekał kolejny skok i korzystało zeń już 100 tysięcy stron. Granica miliona stron została przebita w 1999.

Język uniwersalny

Co tworzono w PHP? Właściwie wszystko. Pojawiły się domeny popularne, jak również niszowe i specjalistyczne. Sklepy internetowe i proste blogi. Fora internetowe i w końcu serwisy społecznościowe.

Po wydaniu długo utrzymującej się wersji PHP5, znacznie poprawiono mechanizmy programowania obiektowego. Wcześniejsze próby nie zadowalały większości programistów, a przerabianie PHP na język w pełni obiektowy prowadziły do znacznych spowolnień. Jednak PHP5 zmienił sytuacji i pozwolił rywalizować z C++ oraz Javą.

Jest to język skryptowy, wbudowany w język HTML, rzadziej stosowany jako samodzielny wariant binarny. Niektóre osoby z branży lubią mówić o PHP jako o ASP o otwartym dostępie do kodu źródłowego. Dlaczego? Ze względu na unikatowy sposób jego działania, choć trzeba przyznać, że nie jest to zdanie do końca poprawne. Przede wszystkim należy pamiętać, że PHP ujrzało światło dzienne przed stworzonym przez Microsoft ASP.

Symbioza z HTML

Mówiąc bardzo łopatologicznie, PHP pozostaje językiem umożliwiającym zdynamizowanie stron. Rozszerza możliwości tworzenia witryn www, dodając funkcje kompletnie niedostępne dla statycznego HTML.

PHP rzadko działa jednak w odosobnieniu, gdyż ma niewiele wspólnego z układem strony, wyglądem, modelem DOM czy CSS. W rzeczy samej, wszystkie możliwości PHP są ukryte przed oczami zwykłego użytkownika. Przeciętny internauta nie musi w ogóle wiedzieć, że strona oparta jest nie o HTML lecz właśnie PHP.

To również oficjalny moduł do serwera http Apache, który pozostaje najczęściej wykorzystywanym systemem serwerów www. Wynika z tego, że maszyna skryptowa PHP pozostaje wbudowana w hosting, co powoduje szybsze działanie witryn, wydajną pracę pamięci i tak dalej.

Od kiedy pękła tzw. bańka internetowa na giełdzie. PHP znalazło zastosowanie w ogromnej części internetu. Mimo wielu negatywnych prognoz, język ten pozostaje podstawą funkcjonowania większości współczesnych stron internetowych.

Obecnie język PHP doczekał się wersji 7.2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *