Symbioza HTML i PHP

Jeśli jesteś zupełnie zielony możesz nie rozumieć, po co właściwie Ci PHP (tudzież inne języki programowania), skoro możesz łatwo i szybko napisać stronę w czystym HTML. Odpowiedź brzmi: w HTML nie stworzysz strony dynamicznej.

HTML może niewiele

Każdy miał styczność z HTML, choćby na szkolnych lekcjach informatyki. Przykładem najbanalniejszej strony wygląda następująco.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Tytuł Twojej strony</TITLE>
<META NAME=DESCRIPTION CONTENT=”Opis Twojej strony internetowej”>
</HEAD>
<BODY>
<P>Jakaś treść tekstowa strony internetowej</P>
</BODY>
</HTML>

Taka strona zostaje wyświetlona w przeglądarce odbiory, bo serwer po po prostu wyśle treść pliku HTML. Przeglądarka rysuje witrynę na naszym monitorze prawidłowo interpretując kod. Zawartość pliku na serwerze jest identyczna jak ta, która zalega na hostingu. To czysta, ale bardzo statyczna strona. Każdy komputer powinien wyświetlić go poprawnie, nie ma wielkich wymagań i łatwo ją napisać. Jednak ograniczeń jest znacznie więcej. Przede wszystkim nasz portal nie będzie w żaden sposób interaktywny i nie pozwala na zautomatyzowane zarządzanie treścią.

Profesjonalista sięga do PHP

Dlatego też czysty HTML jest traktowany obecnie z przymrużeniem oka, jako wstęp dla kompletnego laika. Wszyscy, którzy marzą o stronie z prawdziwego zdarzenia muszą sięgnąć dalej, niemal zawsze po PHP, a czasem też do innych języków jak Java lub JavaScript. Wszystko po to aby aplikacja łączyła się z bazą danych po stronie serwera.

Oczywiście to również ma swoje wady, a mianowicie zależność od przeglądarki. Istnieją bowiem różnice między możliwościami programów lub nawet między ich wersjami. Może się okazać, że coś co pięknie wygląda na Firefox, gubi się na Chrome i odwrotnie. Webmasterzy powinni pomyśleć o przeglądarkach tekstowych, dostępności i zasięgu.

Wszystko się dzieje poza naszymi oczami

PHP opiera swoje działanie o skrypty wykonywane na serwerze. Są one niewidoczne dla użytkownika. Najczęściej wykorzystuje się je do połączenia stron internetowych z bazami danych, stworzonymi w SQL. Najlepszym przykładem komunikacji internauty z serwerem są obecne w sieci różnorakie formularze, dynamicznie obsługiwane przez serwery.

Skrypty działające na hostingu złożone są z dwóch części składowych: języka skryptowego oraz maszyny skryptowej. Ta ostatnia analizuje kod strony zapisany w danym języku (np. PHP). Oba elementy są produkowane nierzadko przez jeden zespół i działają tylko razem. Inne z kolei działają niemal wszędzie. PHP od wersji 4, jest taką technologią, zaś język pozostaje oddzielony od maszyny skryptowej.

Dlaczego to takie ważne? Skrypty wykonywane na serwerze mają dużą użyteczność. Możesz je spotkać przy okazji forów dyskusyjnych, poczty e-mail, systemów komentarzy, stron informacyjnych, ankiet, katalogów, a nawet niektórych gier (choć tu bywa różnie). Jeżeli chcesz aby Twoja witryna służyła do czegoś więcej niż przekazywanie treści i oferowała jakąkolwiek interakcję z odbiorcą – prawdopodobnie przed PHP nie uciekniesz. Rzecz jasna nie oznacza to wyrzucenia HTML do kosza! Staruszek będzie stanowił jednak tylko statyczną ramę dla właściwych trzewi Twojej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *