Jak zainstalować PHP?

Jeżeli masz już serwer, to posiadasz też odpowiednie środowisko do programowania. Być może zostaniesz zmuszony aby zainstalować samodzielnie odpowiednie oprogramowanie, obsługujące aplikacje w PHP.

Apache2

Najprościej mówiąc, Apache to nazwa serwera, który jest chyba najczęściej wykorzystywany w połączeniu z PHP i MySQL. Jest on na tyle popularny, że ukuto nawet akronim LAMP oznaczający cały zestaw oprogramowania. W chwili obecnej zarówno PHP jak i Apache, są blisko opublikowania nowych wersji. Niestety z tego powodu wiele się może zdarzyć, a nowe wersje mogą nie chcieć ze sobą współpracować.

Przed instalacją

Załóżmy, że chcesz zainstalować PHP pod Windows. Czego potrzebujesz? Działającego serwera obsługującego PHP. Niegdyś najlepszym rozwiązaniem były IIS/PWS, ponieważ istniał do nich specjalny moduł PHP. Obecnie natomiast PHP zapewnia całą gamę modułów na system Windows. W dalszej kolejności musisz zaopatrzyć się w bazę danych obsługiwaną przez PHP (bo pewnie chcesz korzystać z bazy). Pomoc możesz znaleźć na witrynie World of Windows Networking.

Jeśli jesteś gotowy to możemy instalować. Różnica pomiędzy kompilacją dla Apache a jako CGI jest drobna. Właściwie polega na ustawieniu opcji with w Apache lub with apxs w trakcie konfiguracji. Wielu ludzi dla wygody kompiluje jednocześnie wersję dla Apache i CGI. 

W przeszłości różne firmy oferowały programy, które od razu instalowały PHP oraz Apache, a niekiedy również MySQL.

Instalujemy PHP

Z powodu autonomii w PHP można zastosować wiele specyficznych sposobów instalacji, i nawet wszystkich nie będziemy wymieniać. Spróbujmy skupić się na najbardziej popularnych (tj. związanych z Windows). Wspomnijmy też, że świeże informacje na temat procedur instalacji w każdym systemie dostępne są na stronie PHP. Nawet jeśli instalowałeś już kiedyś PHP, w każdej chwili może pojawić się jakaś zmiana i lepiej zajrzyj.

Wdrożenie PHP5 w systemie Windows i serwerze IIS jest znacznie łatwiejsza niż w systemach Unix i Linux, ponieważ wykonuje się ją przy użyciu prekompilowanych binariów. Dla Windowsa dostępne są dwa rodzaje binarnych pakietów instalacyjnych: samoinstalująca się wersja InstallShield oraz instalowany ręcznie plik zip. Skorzystanie z wersji instalującej się samodzielnie może wydawać się łatwiejsze, lecz ma ona kilka ograniczeń. Działa tylko na serwerach IIS i Xitami, instaluje jedynie wersję CGI, zaś nie moduł i nie dokonuje samodzielnej instalacji rozszerzeń. Jest też mniej bezpieczna.

Krok po kroku

Aby zainstalować PHP działaj zgodnie z instrukcją.

  1. Rozpakuj archiwum, używając odpowiedniego programu, np. Winrara. Umieść pliki w folderze C:/PHP.
  2. Skopiuj niektóre pliki biblioteki .dll z katalogu PHP do katalogu systemowego (System32). Na pewno trzeba skopiować plik php5ts.dll. Najpewniej konieczne będzie także skopiowanie pliku będącego modułem serwera, czyli php5isapi.dll. Być może trzeba będzie też skopiować inne pliki z podkatalogu dlls, ale najpierw skopiuj dwa wspomniane powyżej pliki.
  3. Skopiuj plik php.ini-recommended do folderu Windows i zmień jego nazwę na php.ini. Otwórz ten plik w notatniku i wykonaj odpowiednie zmiany konfiguracyjne. Zielone osoby zachęcamy by na komputerach ustawili poziom raportowania o błędach na E_ALL.
  4. Zatrzymaj i ponownie uruchom usługę www. Z menu Start wybierz ustawienia, panel sterowania, usługi. Przewiń listę, aż zobaczysz Administrator programu IIS. Zaznacz usługę i kliknij Stop.
  5. Uruchom edytor tekstu. Wpisz <?php phpinfo(); ?>. Zapisz plik w głównym folderze z dokumentami serwera jako info.php. Uruchom przeglądarkę i wczytaj utworzony pliczek. Musisz to wczytać wywołaniem http, a nie nazwą pliku, aby został prawidłowo przetworzony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *