Funkcje w PHP

Nie da się napisać aplikacji w żadnym języku programowania, bez wiedzy o tym czym są funkcje i jak je wykorzystywać. Nie inaczej rzecz ma się w PHP.

Po co nam funkcja?

Istnieje możliwość stworzenia programu, którego wykonanie zależy wyłącznie od wartości zmiennych, ale jest to równie beznamiętne co wypełnianie jakiegoś urzędowego formularza. Programiści pisząc skrypty, pragną aby one w jakiś sposób oddziaływały, wykonywały pewne zadania. Takie funkcjonowanie programu wymaga zastosowania instrukcji sterujących lub funkcji, które określają co w danej sytuacji zrobi dany program.

Jak użyć funkcji?

Podstawowa składnia wywołująca funkcji wygląda tak jak poniżej:

nazwa_funkcji(wyraz_1. wyraz_2. wyraz_3)

Jak widać, po nazwie funkcji występuje lista wyrażeń wejściowych nazywanych argumentami funkcji. Funkcje mogą być wywoływane co prawda bez argumentów, ale jednak zazwyczaj one występują. Gdy język PHP napotka wywołanie funkcji, na początek oblicza wartość każdego argumentu i używa tych wartości jako danych wejściowych funkcji. Wynikiem jest wartość zwracana przez funkcję.

Dla przykładu: jeśli chcemy uzyskać liczbę losową pomiędzy 1 a 10, to użyjemy funkcji:

rand(1. 1+10)

Zwracanie wartości

Każde wywołanie funkcji jest wyrażeniem PHP. Istnieją dwa czynniki, w związki z którymi umieszcza się to wywołanie w kodzie. Po pierwsze dla zwracanej wartości, po drugie dla efektu ubocznego. Wartość zwracana to wartość, którą otrzymujemy przez wywołanie funkcji. Na wartości można też wykonać operacje identyczne, jak na wynikach innych wyrażeń. Wartość można też przypisać do zmiennej, dla ułatwienia.

Funkcje bywają stosowane w całym wachlarzu efektów ubocznych, jak np. pisanie do pliku, zmiany w bazie danych itd. Można również korzystać jednocześnie z efektów ubocznych i zwracanej wartości; często funkcja podejmująca jakieś akcje, zwraca wartość określającą, czy zostały one zakończone sukcesem.

Dokumentacja funkcji

Język PHP został zaprojektowany tak, aby ułatwiał rozszerzanie przez używających go programistów. PHP pozostaje klarowny, ale jednak nie oferuje zbyt wielu możliwości. Większość siły języka tkwi w wielu wbudowanych funkcjach.

Skąd je znać? Najlepszym źródłem informacji jest oczywiście strona www.php.net. Korzystając z poręcznego paska wyszukiwania na stronie, można w prosty i szybki sposób przechodzić do dowolnych stron dokumentacji. Najlepszym formatem jest domyślny podręcznik online, oferujący wysyłanie komentarzy. Pamiętaj jednak, że system komentarzy nie służy wcale do zadawania pytań. Właściwym miejscem ku temu są listy dyskusyjne, do których łączna znajdują się na stronie php.net. Co ciekawe, można też tworzyć własne wyjaśnienia, a gdy te okażą się bardzo trafne, mogą nawet trafić do kolejnej wersji dokumentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *