Podstawy składni PHP

Jak powinien wyglądać dobrze napisany kod w języku PHP? Jak tworzyć stronę aby dobrze działała i jednocześnie nie odstraszała swoim źródłem?

Tylko spokojnie

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że PHP jest językiem dość mocno elastycznym. Można sobie pozwolić w nim naprawdę na wiele. Nie jest to przecież reguła, bo istnieją takie języki, które wymagają bardzo rygorystycznej składni, nie wybaczając błędów. PHP to przede wszystkim narzędzie do tworzenia stron internetowych, a nie zaawansowanych programów, stąd kładzie nacisk głównie na wygodę kodera, nie zaś na porządek w kodzie. Zamiast zmuszać piszącego do skrupulatnej pracy, stara się domyślać, co autor miał na myśli w danej linijce. Stąd np. deklarowanie zmiennych nie jest bezwzględnie wymagane.

Z drugiej strony, tolerancja ma też swoje granice i stawia pewne wymagania. Jeżeli na ekranie pojawi się error, to najwyraźniej programista nie dochował minimum wymaganych zasad.

PHP czerpie z C

Podobnie do innych współczesnych języków, składnia PHP ma wiele wspólnego z językiem C. Jeżeli potrafimy kodować w C, to siłą rzeczy będziemy mieli ułatwione zadanie, a nauka PHP stanie się znacznie szybsza. Jednocześnie, nawet jeśli nie jesteśmy pewni jak coś stworzyć w PHP, możemy poszukać najpierw odpowiednika w C.

Przy okazji zaznaczmy, że PHP ma niewiele wspólnego z HTML. Rzecz dość oczywista, ale laik może być przeświadczony, że skoro oba twory służą tworzeniu aplikacji internetowych, to są podobne. W rzeczywistości składnia PHP dotyczy tylko fragmentów witryny zawierających PHP, zaś całość pozostaje wbudowana w dokument HTML. Poszczególne elementy serwisu są osobno interpretowane jako HTML lub PHP, w zależności od użytych znaczników.

PHP nie jest drobiazgowy

Co prawda PHP bywa drażliwy na punkcie wielkich i małych liter. Szczególnie rozmiar liter zyskuje na znaczeniu w przypadku zmiennych: jest różnica między $ZmiennA a $zmienna. Różne wielkości spowodują pojawienie się dwóch różnych zmiennych. Co ciekawe, to różnica względem C, gdzie nazwy funkcji ignorują ten aspekt.

Jednocześnie PHP ignoruje wszelkie znaki niewidoczne na ekranie, przede wszystkim znaki końca wiersza oraz spacje. Oznacza to, że język zazwyczaj nie przejmuje się odstępami: jeden enter czy spacja mają taką samą wartość jak kilka spacji lub enetrów. Mimo wszystko, z uwagi na własną wygodę oraz wygodę osób, które w przyszłości mogą nasz kod oglądać, warto zachować tu pewną konsekwencję.

Podstawą jest średnik

Najmniejszymi elementami wyrażeń PHP są niepodzielne fragmenty, takie jak ciągi znaków, zmienne, stałe czy liczby. Są one oddzielone od siebie odstępami (jak wiemy, nie ma znaczenia ich ilość) lub znakami specjalnymi: nawiasami klamrowymi bądź okrągłymi.

Wszystkie instrukcje w PHP zostają zakończone znakiem średnika. Jeśli przyjmiemy, iż wyrażenia odpowiadają frazom, to instrukcje są równoważnikiem całych zdań, zaś znak średnika to kropka kończąca zdanie. Seria poprawnych instrukcji zawarta w znacznikach PHP tworzy prawidłowy program PHP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *