Czy WordPress wciąż rządzi?

Ostatnio na pewnej grupie pojawiło się pytanie dotyczące założenia strony dla niewielkiej firmy. Zbłąkana owieczka przyznała, że nie wie za wiele o programowaniu, lecz chciałaby na swoje potrzeby sama stworzyć witrynę. Kilka osób poradziło jej WordPressa, a dziesięć kolejnych odradziło. Kto ma rację?

Zadufani programiści

Programiści mają tę nieznośną cechę, że nie lubią gdy ktoś odbiera im poczucie wszechwiedzy. Uwielbiają myśleć, że są niezastąpieni i znają jedyne prawidłowe rozwiązania wszystkich problemów. Prowadzi to do komicznej sytuacji, w której część z nich otwarcie doradza utrudnianie sobie życia. My jednak nie pójdziemy tą drogą.

Zastanówmy się, czy zrobienie strony w WordPress jest nadal najlepszym rozwiązaniem dla blogerów i właścicieli witryn, którzy dopiero zaczynają. I czy posiada wszystko co konieczne do założenia serwisu.

Jak każda platform, a ma swoje zalety i wady. Jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest to, że każdy CMS posiada pewne cechy i zalety, których brakuje innym systemom. Jeśli szukasz sposobu na założenie bloga lub strony internetowej , ważne jest, aby pamiętać o poszczególnych funkcjonalnościach, ponieważ coś z pozoru błahego może okazać się dla Ciebie fundamentem.

Na przykład, jeśli redagujesz bloga na portalu LinkedIn, spodoba Ci się fakt, iż wszyscy Twoi znajomi mogą łatwo zobaczyć artykuły, które piszesz, a każdy, kto je przeczyta, będzie dość ukierunkowany na twoją niszę. Spróbuj jednak zintegrować produkt do sprzedaży lub listę mailingową , a możesz utknąć. Tak więc, czytając resztę tego artykułu, należy pamiętać, że oceny dokonywane są w oparciu o to, co uważam za najważniejsze funkcje i opcje prowadzenia udanego bloga.

Zatem, dlaczego WordPress?

Zacznijmy tę niewielką analizę od przyjrzenia się kilku interesującym faktom i statystykom na temat WordPress, abyś miał pojęcie o tym, z czym pracujemy.

Ponad 24% wszystkich stron internetowych (!) powstało w oparciu o WordPress. Codziennie powstaje ponad 500 nowych tego typu stron. Ponad 1 200 000 osób pobrało wtyczki WordPress. WordPress jest dostępny w 56 językach (w tym oczywiście po polsku. Co sekundę powstaje około 17 postów na WordPressie.

To naprawdę najbardziej popularna platforma na świecie i nie bez powodu. Oto dlaczego nadal używamy i polecamy WordPressa dla blogerów i przedsiębiorców internetowych na wszystkich poziomach.

Główną zaletą, którą WordPress zawsze miał nad konkurencją, jest pozornie nieograniczona możliwość dostosowywania wszystkiego, od kodu źródłowego po wygląd. Jak widać powyżej, dostępnych jest około 40 000 wtyczek, a każda z nich daje nowe możliwości i funkcje na swoim blogu. I to wszystko zwykle za darmo lub za bardzo małą cenę. Możesz uruchomić sklep online, wzmocnić zabezpieczenia, dodać ikony, wygenerować formularze, przygotować optymalizację… lista nie ma końca.

A jeśli nie podoba ci się sposób działania konkretnej wtyczki, możesz otworzyć kod i samodzielnie go poprawić. Możesz też zapłacić komuś, kto napisze na nowo całą rzecz, dopóki nie działa dokładnie tak, jak tego potrzebujesz (tu zaczyna się gratka dla ortodoksów, którzy muszą podłubać w kodzie). Możesz to zrobić na poziomie wtyczki lub otworzyć serwer i zmienić go z tego poziomu. Masz pełną kontrolę – czegoś brakuje na wielu innych platformach.

Wygląd strony

To samo tyczy się wyglądu. Katalog tematyczny WordPress zawiera ponad 2000 motywów w samej tylko darmowej sekcji. Tysiące kolejnych można nabyć za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Wystarczy przejrzeć serwisy typu Theme Forest, które zawierają około 9000 motywów zaprojektowanych przez profesjonalnych projektantów WordPress, których jedynym zadaniem jest projektowanie dobrze funkcjonujących szablonów.

I znów. Jeśli nie jesteś zadowolony ze sposobu, w jaki twój blog wygląda, możesz otworzyć kod źródłowy w ciągu pięciu sekund i zmienić kolory, czcionki lub zaangażować projektanta, aby pomóc ci w ponownym opracowaniu tego wszystkiego.

Wady WP

Jak wspomniano na początku artykułu, każdy CMS ma swoje wady. W przypadku WordPressa, największe zalety potrafią zmienić się w słabości.

Wiele osób zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W związku z tym, że WordPress staje się coraz bardziej popularny, widzimy wzrost liczby przypadków naruszenia bezpieczeństwa . Ma to sens – im więcej osób korzysta z platformy, tym więcej intruzów może uzyskać dzięki statystycznemu prawdopodobieństwu. Problem ten komplikuje fakt, że natura WordPressa oznacza, że ​​każdy może zbudować wtyczkę i ta wtyczka może być zakodowana w sposób, który uczyni Twoją stronę bezbronną. Trzeba uważać.

Aby uniknąć tego typu kłopotów, ważne jest, aby zawsze używać aktualnych wtyczek, najpierw przeczytać opinie i przestrzegać podstawowych protokołów zabezpieczeń na swoim blogu. Koniec końców, WordPress wcale nie jest mniej bezpieczny niż konkurencja, jednak z uwagi na swoją popularność, aspekt ten wymaga więcej uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *