Zasady tworzenia stron internetowych

Pomimo olbrzymiej ilości już istniejących, nieustannie powstają nowe serwisy www. Sztuka tworzenia stron internetowych rządzi się pewnymi zasadami, których znajomość jest niezbędna do odniesienia sukcesu.

Prostą i funkcjonalną stronę stworzyć można już w kreatorze. Nie dorówna ona nigdy profesjonalnemu serwisowi od agencji interaktywnej, ale może pozwolić zaistnieć w internecie, o ile wykonana zostanie w oparciu o poniższe reguły

Sprecyzowany cel i nastawienie na użytkownika

Funkcjonalną stronę cechuje zorientowanie na cel jej stworzenia. Musi on zostać jasno sprecyzowany. Tylko wtedy możliwe będzie wykonanie intuicyjnego menu, czy przejrzystego układu podstron.

Nie można jednak zapominać o najbardziej chyba istotnej kwestii tworzenia stron internetowych – o ich odbiorcach. Aby serwis został odebrany pozytywnie, musi zostać zaprojektowany w zorientowaniu na użytkownika. Profesjonalnie zajmuje się tym UX design. Dla prostej strony wystarczy, jeśli jej twórcy będą patrzeć na efekty swojej pracy, jak typowy internauta.

Minimalizm a przestrzeń

Na nic jednak zda się przejrzysta topografia serwisu, jeśli strony zaśmiecone będą zbędną grafiką, a ich treść napisana czcionką o zwariowanym kroju, na dodatek tak małą, że do odczytania konieczne będzie powiększenie strony w przeglądarce. Tworzenie stron internetowych wymaga minimalizmu. Pamiętać należy o tym, żeby jasno sprecyzowany cel przedstawić za pomocą minimalnej ilości środków. Taka koncepcja z pewnością zostanie przez użytkowników zaakceptowana, a nawet oceniona bardzo pozytywnie właśnie z uwagi na czytelność serwisu.

Równie ważna na stronie jest przestrzeń. Jeśli główny tekst otoczony zostanie zewsząd innymi informacjami, reklamami, banerami, oryginalnymi menu, przestanie być czytelny. Mało tego, tak duża liczba ozdobników odciągnie uwagę użytkownika od celu strony i może spowodować jego nieprzewidywalne zachowania.

Podglądanie najlepszych

Tworzenie stron internetowych to skomplikowany proces, szczególnie dla początkujących webmasterów, który nie posiadają jeszcze zawodowego doświadczenia. Zawsze jednak można mniej lub bardziej wzorować się na serwisach już istniejących, którym użytkownicy wystawiają pozytywne opinie. Pozwoli to szybko zdobyć wyczucie funkcjonalności niezbędne przy tworzeniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *