Rynek pracy potrzebuje programistów

Systematycznie spadające w ostatnich latach bezrobocie z pewnością jest zjawiskiem pozytywnym i pożądanym. Szczególnie zaś rząd ma powód do zadowolenia, bowiem mniejsza rzesza bezrobotnych to mniejsze wydatki z tytułu zasiłków, a jednocześnie większe wpływy z podatku dochodowego. Spadek bezrobocia jeszcze jednakże pokazał poważne niedomagania polskiego rynku pracy, w tym w szczególności w zakresie branży informatycznej i nowych technologii.

Brak programistów mocno daje się we znaki

Branża dla swojego dalszego rozwoju jak kania dżdżu potrzebuje nowych pracowników. Dynamicznie rosnący polski rynek w ten sposób napotkał na bardzo poważną barierę, która może zahamować jego dalszy wzrost. Jest to o tyle istotne, iż polska informatyka stoi na bardzo wysokim poziomie, a nasze rodzime firmy z powodzeniem konkurują ze swoimi odpowiednikami z całego świata.

Przede wszystkim firmom brakuje programistów. Mimo rosnącej z roku na rok popularności kierunków informatycznych na uczelniach wciąż zbyt mało osób decyduje się na wybór tej ścieżki kariery. W efekcie liczba wolnych etatów w tej branży tylko w Polsce oceniania jest na dziesiątki tysięcy. Jeśli dodać do tego świadomość, iż część polskich informatyków wysysana jest przez firmy zagraniczne to w prosty sposób można dojść do wniosku, że bez diametralnego zwiększenia liczy programistów problem z roku na rok będzie narastał.

Programowanie nowym sposobem na życie

Sposoby na zmianę tego stanu rzeczy są w zasadzie dwie. Pierwszym jest zachęcenie większej liczby młodych osób do wybory kierunków studiów związanych z informatyką. Jest to jednakże perspektywa, która da efekt dopiero w ciągu kilku lat. Branża sięga więc jeszcze po drugi sposób zachęcenia ludzi do kariery informatycznej.

Przebranżowienie – taki sposób zostania informatykiem jest coraz częściej spotykany. Perspektywa pewnej pracy i wysokich zarobków jest bardzo kusząca, dlatego też programistami zostają często osoby, które wcześniej pracowały w całkowicie odległych branżach, takich jak chociażby administracja publiczna, czy też produkcja.

Cienie i blaski

Oczywiście wysokie zarobki i łatwość znalezienia pracy przez programistów to jedna strona medalu. Druga natomiast jest taka, iż praca programisty nie jest wcale taka łatwa, a przy tym jest dość wymagająca. Bywa także stresująca, szczególnie wtedy gdy trzeba działać pod presją czasu.

Warto wiedzieć, że istnieją przy tym różne poziomy programowanie. Tworzenie stron w języku html jest bowiem o wiele prostsze, niż np. programowanie PHP. W zależności od stopnia trudności wykonywanych zadań rosną rzecz jasna zarobki. Należy więc pamiętać, że opisywane w mediach zarobki programistów powyżej 10 tys. złotych nie są fikcją, osiągają je natomiast osoby z dość dużym stażem, a przy tym realizujące skomplikowane projekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *